Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Bandelės: valgyti ar atsisakyti?

maisto-pramoneTurbūt kiekvienam mažos ir didelės, cukruotos ar su skalsiu džemu bandelės primena vaikystę ir kutena gomurį… Greičiausiai nerastumėm žmogaus, kuris vaikystėje nebūtų ragavęs gardžios, kvapnios bandelės su arbata arba šviežiu pienu. Išaugus iš vaikystės pradedam galvoti apie tai, ką valgome. Ir nors maisto pramonės įrengimai dideliu pajėgumu kepa daugybę bandelių, vis dėlto mes, mąstydami apie bandelių grėsmę sveikatai ir svoriui, stengiamės jų atsisakyti. Dietologų gretose galima rasti ir bandelių priešininkų ir šalininkų. Pakalbėkime kiek išsamiau apie kiekvienus.

Randasi vis daugiau dietologų, kurie siekia paneigti nusistovėjusius stereotipus apie tai, kad bandelės labai tukina. Jų teigimu, jeigu tikrai labai mėgstate mielinius kepinius jų atsisakyti tikrai nereikia. Jums tiesiog rekomenduojama sumažinti jų kiekį bei sumaniai rinktis. Juk neveltui sakoma, kad valgyti galima viską tik su saiku.
Visų pirma renkantis bandelę būtina atkreipti dėmesį į visą jos sudėtį. Rinkitės tokią, į kurią įeina natūralūs ingredientai, į tai, sviestas ar margarinas buvo naudojamas gaminį kepant, kokių medžiagų ir kiek yra 100 g bandelės, koks jos kalorijų kiekis. Specialistai rekomenduoja per savaitę suvalgyti ne daugiau kaip tris bandeles. Jei mėgstate ši skanėstą valgyti per pusryčius su kava, tuomet reikėtų į kavą berti kuo mažiau cukraus.

Bandelės ir kiti mieliniai kepiniai yra grūdinių kultūrų produktas, kurį galima valgyti su įvairiausiais įdarais, kurie gali padėti į bandelės teikiamą naudą pažvelgti kitu kampu – pavyzdžiui skanaudami bandelę su sėlenomis, pasirūpinsite ir žarnyno išvalymu. Jei norite pasimėgauti bandele su riešutų įdaru, turėkite omeny jos kaloringumą. Nepamirškite, kad bandelės su riešutais, varške ar džemais yra ne tik daug skanesnės, bet ir sotesnės bei kaloringesnės nei su uogų įdaru ar tiesiog be nieko. Patiems išrankiausiems bandelių mėgėjams tiek dideli gamintojai, kurių įmonėse bandeles gamina maisto pramones įrengimai, tiek ir mažos kepyklėlės, gali pasiūlyti tikrai natūralių, maistingų, bet mažiau kaloringų ar tam tikram maitinimosi periodui pritaikytų kepinių.

Jeigu kepiniai, kuriuos mėgstate, yra gaminami naudojant pieną bei sviestą, o ne vandenį ir margariną, tuomet, jeigu neabejojate dėl gaminio šviežumo ir ingredientų natūralumo, galite drąsiai mėgautis savo mėgstamu skanėstu. Be to, nepamirškite, kad ekologiškoje duonoje ir bandelėse gausu įvairių grūdų, kurie tikrai yra naudingi kiekvienam organizmui.

Gydytojų dietologų teigimu, mieliniai kepiniai yra nerekomenduojami toli gražu ne visiems, o tik tam tikroms žmonių grupėms. Visų pirma, jų, be abejonės, reikėtų vengti, antsvorio turintiems žmonėms. Jie nerekomenduojami ne dėl mielių, o dėl didelio kiekio kepiniuose esančių angliavandenių, kurie linkę nusėsti į kūną. Žmonėms, linkusiems į antsvorį, nesiūloma visiškai atsisakyti visų miltinių kepinių, tiesiog jiems geriau rinktis tokius, kurie turi daugiau teigiamų maistinių savybių, pavyzdžiui, neskaldytų grūdų duoną ar kieto grūdo makaronus. O jeigu sveikų  kepinių sudėtyje bus mielių, tai tikrai nieko baisaus.